مدیرعامل فناپ زیرساخت در جشن دانش‌آموختگی دانشجویان معدن دانشگاه امیرکبیر:

صنعت معدن، تشنه نگاه تحول آفرین نیروهای تازه‌نفس است

مهدی ایزدیار مدیرعامل فناپ زیرساخت

مهدی ایزدیار مدیرعامل فناپ زیرساخت که همراه شهاب جوانمردی مدیرعامل هلدینگ فناپ سخنران ویژه جشن دانش‌آموختگی دانشجویان مهندسی معدن دانشگاه امیرکبیر بود، بر ظرفیت تحول آفرین تحصیلکردگان نوظهور مهندسی معدن تاکید کرد و از بسترهای مستعد صنعت معدن ایران برای شکوفایی استعدادها گفتند.

می‌توانید فاصله ما را با صنعت 4 در دنیا کم کنید

مهدی ایزدیار، مدیرعامل فناپ زیرساخت با بیان اینکه ایران با داشتن تقریباً 1 درصد از جمعیت جهان، بیش از 7 درصد از کل ذخایر معدنی جهان را در اختیار دارد، ابراز داشت: صنعت معدن ایران در حوزه درآمد ناخالص ملی، با فاصله زیادی از صنایع دیگر جلوتر است، طوریکه این صنعت ظرفیت جایگزینی با صنعت نفت را دارد. اما متاسفانه سرمایه‌گذاری روی آن نشده است.

وی «بهره‌وری» را عامل جذابیت سرمایه‌گذاری خواند و تصریح کرد: شما نیروهای تحصیلکرده نوظهور هستید که می‌توانید فاصله ما را با انقلاب صنعتی چهارم در دنیا کم کنید و بهره‌وری را ایجاد کنید. ما هنوز در ابتدای انقلاب صنعتی سوم هستیم و کسب‌وکارهای اندکی صنعت 4 را می‌شناسند و تعداد انگشت‌شماری برای ورود به انقلاب صنعتی چهارم و هوشمندسازی صنعت آمادگی دارند.

مهدی ایزدیار مدیرعامل فناپ زیرساخت
مهدی ایزدیار مدیرعامل فناپ زیرساخت بر ظرفیت تحول آفرین تحصیلکردگان نوظهور مهندسی معدن تاکید کرد

ایزدیار، مدیرعامل فناپ زیرساخت خطاب به دانشجویان گفت: نگاه تحول دیجیتال، هوشمندسازی و مهاجرت صنعت معدن به حوزه صنایع فناورانه پیش زمینه همراهی با ابر روندها و شرط بقا در بازارهای جهانی است، اما صنایع ما با این نگاه بیگانه هستند، شما می‌توانید این نگاه تازه را به حوزه معدن بیاورید.

خودتان را در معرض اَبَر روندها قرار بدهید

شهاب جوانمردی، مدیرعامل هلدینگ فناپ در مراسم، دوره دانشجویی را فرصت تجربه و اشتباه کردن دانست و تاکید کرد: از تجربه کردن و اشتباه کردن نترسید. در ابتدای دوره دانش‌آموختگی نگران آینده کوتاه مدت نباشید، اگر بزرگ فکر کنید و عمرتان را برای دستیابی به رویاهاتون بگذارید، به آنچه می‌خواهید می‌رسید.

وی در این زمینه از تجربه دوره فارغ‌التحصیلی خود گفت و ابراز داشت: من وقتی در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شدم، دچار بحران هویت حرفه‌ای بودم، ۵ نفر همکلاسی جمع شدیم، یک شرکت تاسیس کردیم و هر ۵ نفر عضو هیئت مدیره شدیم آن شرکت که کاری نداشت، بیرون کار می‌کردیم تا شرکت فقط برای اعتبار ما حفظ بشود و بدین ترتیب اولین هویت کاری‌مان را آنجا پی‌ریزی کردیم.

شهاب جوانمردی
جوانمردی: خودتان را در معرض ابر روندها قراربدهید تا با آینده پیش بروید

جوانمردی خطاب به دانشجویان گفت: خودتان را در معرض ابر روندها قراربدهید تا با آینده پیش بروید، اگر چنین نکنید، نقش‌آفرینی شما هر روز محدودتر می‌شود. در هر جایگاهی که هستید اگر مگاترندها (ابرروندها) را بشناسید فرد تحول آفرین و موثری برای هر مجموعه می‌شوید.

نگرانی هست اما با تلاش چشم‌انداز آینده روشن می‌شود

مجید عطایی‌پور، رییس دانشکده معدن دانشگاه امیرکبیر که سخنران ابتدایی این مراسم بود، درباره رشد سهم زنان در حوزه معدن تصریح کرد: من سال ۵۷ وارد این دانشگاه در همین رشته معدن شدم، رشته معدن فقط دانشجوی پسر می‌گرفت، اکنون یک سوم ورودی‌های ۹۷ که امروز در جشن دانش‌آموختگی هستند را دختران تشکیل می‌دهند.

مجید عطایی‌پور، رییس دانشکده معدن دانشگاه امیرکبیر
رییس دانشکده معدن دانشگاه امیرکبیر: یک سوم ورودی‌های ۹۷ که امروز در جشن دانش‌آموختگی هستند را دختران تشکیل می‌دهند.

عطایی‌پور تصریح کرد: چالش آینده، ناامیدی در دانش‌آموختگان هست، اما این موضوع مختص ایران نیست حتی در کشوری مثل ژاپن هم این پدیده وجود دارد، اخیرا در این زمینه فیلمی دیدم که همین چالش را در ژاپن روایت می‌کرد که در مسیر روایت تمام چالش‌ها با تلاش و خلاقیت یک به یک کنار می‌رود و چشم‌انداز آینده روشن می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *