فناوری‌های نوپدید چگونه صنعت معدن را سودبخش‌تر، ایمن‌تر و سبزتر می‌کند؟

گفت‌وگوی نوید صنعت با مهدی ایزدیار مدیرعامل فناپ زیرساخت، اپراتور صنعت هوشمند

مهدی ایزدیار

مالکان شرکت بزرگ معدنی دنیا در دو سال اخیر بدلیل الزامات اقتصادی و زیست‌محیطی گام‌های بزرگی برای بهره‌گیری از فناوری‌های دیجیتال با هدف هوشمندسازی فرایندهای معدنکاری برداشته‌اند. مهدی ایزدیار در گفت‌وگو با نوید صنعت از روند تحول صنعت معدن در سایه بکارگیری فناوری‌های نوپدید صنعت 4 گفت و تاکید کرد: در مطالعه‌­ای که شرکت «اکسنچر» بتازگی­ در مورد نوآوری دیجیتال در صنعت معدن انجام داد مشخص شد 40 درصد از مدیران معدن از زمان معرفی راهکارهای دیجیتالی، به فرایندهای تصمیم­‌گیری بهتری دست یافته‌­اند و 47 درصد، کارایی عملیاتی بهتری را گزارش کرده‌­اند.

مهدی ایزدیار، مدیرعامل فناپ زیرساخت در گفت‌وگو با نوید صنعت، با اشاره به روند بکارگیری فناوری‌های نوپدید در صنعت معدن تصریح کرد: ابزارهای دیجیتال جدید اغلب بصورت جدا از هم بکارگرفته می‌شوند و امکان به اشتراک‌گذاری اطلاعات مهم بین اپلیکیشن­‌های مختلف وجود ندارد. شرکت‌های فعال در زمینه استخراج معدن برای دستیابی به ارزش واقعی، باید ابزارهای مهندسی، داده‌ها، افراد و فرایندهای خود را در قالب یک همزاد دیجیتالی هوشمند در فضای ابری یکپارچه‌سازی کنند.

وی افزود: این اقدام، امکان بهره‌برداری از بیشترین ظرفیت ابزارهای مهندسی برای افزایش کارایی عملیاتی و بهره‌گیری از نتایج آن در طول زنجیره ارزش را تضمین می‌کند. با تراز کردن همه بخش‌ها پیرامون یک محور واحد، بخش معدن می‌تواند به سه حوزه اصلی تمرکز خود بپردازد: ایمنی، محیط‌زیست و کارایی.

این کنشگر صنعت هوشمند ابراز داشت: در مطالعه‌­ای که شرکت «اکسنچر» بتازگی­ در مورد نوآوری دیجیتال در صنعت معدن انجام داد مشخص شد 40 درصد از مدیران معدن از زمان معرفی راهکارهای دیجیتالی، به فرایندهای تصمیم­‌گیری بهتری دست یافته‌­اند و 47 درصد، کارایی عملیاتی بهتری را گزارش کرده‌­اند.

ایمنی بیشتر با همزاد دیجیتالی

ایزدیار گفت: خوشبختانه بخش معدن در دنیا، فرایندهای سختگیرانه‌­ای را برای محافظت از نیروی انسانی خود در پیش گرفته است. یکی از شایع‌­ترین علل حوادث، خطای انسانی است. فناوری همزاد دیجیتالی، انقلابی در آموزش کارگران ایجاد می­‌کند و در عین حال تعداد کارگران مورد نیاز در محل را نیز کاهش می‌­دهد.

وی افزود: برآوردها حاکی از این است که تحول دیجیتال در حوزه معدنکاری بتواند سالیانه جان 1000 نفر را نجات دهد و از بروز 44هزار آسیب در سال در سراسر جهان جلوگیری کند. این عدد معادل با کاهش 10 درصدی تلفات جانی و کاهش 20 درصدی صدمات در صنعت معدن است.

این کنشگر صنعت هوشمند در ادامه بازگو کرد: امروزه در صنعت بکارگیری شبیه‌سازهای آموزش اپراتور (OTS) در واحدهای فرایندی روز به روز رایج‌تر می‌شود. استفاده از این شبیه‌سازها در حفظ جان کارگران و مهندسان و به‌روز کردن مهارت اپراتورها نقش بسیار مؤثری دارد. به کمک این ابزار اپراتورهای تازه‌کار در یک محیط مجازی با فرایندهای کاری آشنا می‌شوند و تجربه و مهارت خود را افزایش می‌دهند. این نوع شبیه‌سازهای آموزش اپراتور را می‌توان با استفاده از داده­‌های همزاد دیجیتالی معدن که با شبیه‌سازی فرایند پیشرفته تقویت شده است، برای هر معدن متناسب­‌سازی کرد. با دسترسی به نسخه‌­ای واقعی از معدن و سامانه‌های عملیاتی و کنترلی آن، کارگران محیطی امن برای تمرین، آزمایش، شکست و مهم­تر از همه یادگیری دارند.

ایزدیار گفت: شبیه‌سازهای آموزش اپراتور در پروژه‌­های «سرمایه‌­گذاری گرین­فیلد» که نوعی سرمایه­گذاری مستقیم خارجی است، به اپراتورها صلاحیت‌هایی برای بهره­برداری ایمن از یک معدن جدید ارائه می­‌دهد. این نوع سرمایه‌گذاری در یک زمین خالی و بی‌استفاده انجام شده و در جریان آن سرمایه‌گذار نسبت به راه‌اندازی یک کارخانه، شرکت، پروژه و… اقدام می‌کند.

وی افزود: در نوع دیگر سرمایه­‌گذاری مستقیم خارجی یا «پروژه‌­های براون­فیلد» که یک شرکت نسبت به خرید یا اجاره کارخانه‌ و شرکت‌های موجود قدیمی به منظور بازسازی و راه‌ندازی فعالیت جدید تولیدی در آنها اقدام می‌کند، قرارگرفتن زیاد در معرض سناریوهای شبیه‌­سازی شده باعث ایجاد اعتماد به نفس و مهارت در بستری ایمن می شود. در عملیات­‌ها، استقرار شبیه‌سازهای آموزش اپراتور ابری، به تیم­‌ها امکان می‌دهد که سناریوها را بدون نیاز به قدم گذاشتن در محل، آزمایش کنند.

مدیرعامل فناپ زیرساخت تاکید کرد: شبیه­‌ساز آموزشی ساخته شده برپایه همزاد دیجیتالی در صنعت معدن، روش بصرفه‌ای برای آموزش مداوم نیروی کار است. بسته به مرحله پروژه، میزان آموزش می‌­تواند افزایش یا کاهش یابد و محدودیت‌ها، هزینه‌ها و الزامات یادگیری سنتی و مبتنی بر کلاس درس را ندارد. این نوع آموزش همه جانبه و تکرارپذیر است، از همین رو حفظ یا مدیریت آموخته‌ها، نسبت به شیوه آموزش از مسیر کلاس‌های درسی که یک­بار برای همیشه برگزار می­‌شود، بسیار مؤثرتر است.

افزایش کارایی با یکپارچه‌سازی

ایزدیار، کار سیلیویی یا کار بدون ارتباط و هماهنگی بین گروه‌­ها و افراد را یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها برای بهبود کارایی پروژه‌ها و عملیات‌های سرمایه‌­گذاری دانست و در این باره گفت: با توجه به پیچیدگی و مقیاس معادن، تیم­‌ها اغلب در بخش‌های خودگردان شبیه سیلو کار می­کنند. پیامد این شرایط تصمیم­‌گیری واکنشی، افزایش زمان‌بندی و هزینه، نشت اطلاعات، داده‌های از دست رفته، منابع هدر رفته، مصرف انرژی بالا و استفاده ضعیف از سرمایه است.

وی افزود: ایجاد ارتباط بین مهندسان با ابزارها و داده‌­های مناسب در زمان مناسب باعث افزایش ضریب همکاری، شفافیت و دقت تصمیم‌گیری در پروژه می‌شود و ارزش ایجاد شده را به حداکثر می‌­رساند. وقتی جریان دو طرفه داده‌­ها در هر مرحله از چرخه عمر برقرار ‌شود و تیم‌­ها توانمندتر شوند و از جریان یکنواخت اطلاعات در تمام طول مسیر دریافت کالا از معدن و تامین مالی آن، اطمینان حاصل شود، شرکت­‌ها می­‌توانند بجای اینکه واکنش‌گر باشند، کنش‌گر شده و حتی توانمندی پیش‌­بینی وقایع را پیدا کنند.

برای مثال، شرکت کی‌اسپیسی «K + S Potash» یکی از شرکت‌های فعال در حوزه استخراج معدن است که از فناوری همزاد دیجیتالی در پروژه گرین­فیلد خود بهره می‌برد. این شرکت با شرکت مشاوره فناوری اطلاعات ایویوی‌ای AVEVA همکاری کرد تا فرایند تحویل خود را با 9 پیمانکار مختلف که در نقاط مختلفی از جهان قرار داشتند، به فرایندهای موثری تبدیل کند. اهداف کلیدی این شرکت تسریع زمان شروع و اطمینان از تحویل کامل و بی­دردسر بود. برای دستیابی به این هدف، لازم بود تیم‌ها و رهبری عملیات شرکت کی‌اسپیسی با داده‌های یکپارچه‌­ای کار کنند. اکنون نتیجه این همکاری به اینجا رسیده است که شرکت کی‌اسپیسی می‌تواند از اطلاعات درلحظه برای ایجاد رویه‌های مدیریت تغییر استفاده کند و انتشار کربن کارخانه خود را در بهینه‌ترین سطح ممکن کنترل کند.

حفظ محیط‌زیست با هوشمندسازی معدن

ایزدیار با بیان اینکه این روزها هر صنعتی برای کاهش اثرات مخرب زیست­ محیطی خود زیر فشار فزاینده­ای است، تصریح کرد: سهام­داران، قانون‌گذاران، و مردم خواستار تلاش‌های شفاف و پیوسته برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌­ای و امحای اصولی زباله‌ها هستند. به گفته مجمع جهانی اقتصاد، دیجیتالی شدن می‌تواند باعث کاهش انتشار 610 میلیون تن دی‌اکسیدکربن شود که ارزش تخمینی آن برای جامعه و محیط زیست 30 میلیارد دلار است.

این کنشگر صنعت هوشمند تاکید کرد: در صنعت معدن، تلاش برای پایداری بیشتر کار آسانی نیست. کنش‌گران بخش‌های مختلف معدن و اپراتورهای صنعت هوشمند می‌­توانند از طریق فناوری هوشمند همزاد دیجیتالی، در تمام طول زنجیره تامین و کنترل پروژه­‌های سرمایه­ای­شان به درک بیشتر و بالاتری از واقعیت‌ها دست یابند. کارپوشه‌­های کاملا تصویری و داده­‌های لحظه­‌ای در دسترس، تیم­‌های اجرای پروژه را قادر می‌­سازد منابع و مواد هدر رفته را در هر مرحله از ساخت و ساز به حداقل برسانند. همزادهای دیجیتالی پس از عملیاتی شدن، با شناسایی خطرات زیست­‌محیطی و فرصت‌­های بهبود، اعمال استانداردها را آسان­تر می­‌کند.

وی ادامه داد: راهکارهای دیجیتال یکپارچه به شرکت‌­های فعال در زمینه استخراج معادن کمک می­کند پیچیدگی عملیات و پروژه‌­های سرمایه­ای را کاهش دهند. دیجیتالی‌سازی، سطوح جدیدی از توانمندسازی نیروی کار و بهینه‌سازی کارایی در اجرای پروژه، عملیات­‌ها، ایمنی و پایداری را ایجاد می­کند.

ایزدیار در پایان ابراز داشت: معادن آینده، هوشمند و با یکدیگر مرتبط خواهند بود. کارگران نیز با دسترسی به بینش ایجاد شده از مسیر جمع‌آوری داده‌های قابل اعتماد، ابزارها و فرایندهای یکپارچه برای تصمیم‌گیری هوشمندانه‌تر، عملکرد سریع‌تر و به حداقل رساندن تأثیر مخرب بر محیط‌زیست و جوامعی که معدن‌ها در آن فعال هستند، توانمند می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *