پلتفرم اینترنت اشیا، بسترخدمات شهر هوشمند

زهیر مرشدی

زهیر مرشدی، مدیر راهکارهای اینترنت اشیا شرکت دانش‌بنیان فناپ زیرساخت در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا گفت: «زیرساخت طراحی شده توسط مهندسان این شرکت شامل پلتفرم افقی اینترنت اشیا، فضای ابری، حمل و نقل هوشمند و راهکارهای جامع سازمانی است و تمامی محصولات و سرویس‌ها ارائه شده از سوی این مجموعه کاملاً بومی و تولید شده توسط مهندسان ایرانی است.»

وی ادامه داد: «اخیراً پروژه‌های متاورس صنعتی، هوش مصنوعی و مدیریت کلان داده در این شرکت آغاز شده و در حال انجام بررسی‌های لازم هستیم. در حوزه شهر هوشمند این شرکت با استفاده از پلتفرم اینترنت اشیای افقی می‌تواند همه کاربردهای عمودی اینترنت اشیا نظیر کشاورزی هوشمند، شهر هوشمند و ساختمان هوشمند را ارائه بدهد. به‌عنوان نمونه شرکت‌های مختلفی که قصد دارند در زمینه ساختمان هوشمند فعالیت کنند می‌توانند سامانه‌های مدیریت هوشمند ساختمان خود را روی پلتفرم اینترنت اشیای این مجموعه راه‌اندازی کنند.»

به گفته مرشدی، مهندسان این شرکت پلتفرم اینترنت اشیای را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که قابلیت رقابت با نمونه‌های جهانی را داشته باشد. البته زیرساخت‌های این شرکت قابلیت هماهنگی با هر نوع دستگاهی را دارد. همچنین این پلتفرم برای کسب‌وکارها این امکان رو فراهم می‌کند تا از سرویس‌های هوش مصنوعی و کلان داده‌ها استفاده کنند.