مهدی ایزدیار در گفت‌و گو با خبرگزاری برنا

هوشمندسازی، پاسخی به چالش‌های معدنکاری در ایران

در آستانه برگزاری رویداد معدنکاری دیجیتال

معدنکاری دیجیتال

نخستین رویداد معدنکاری دیجیتال معدنکاری دیجیتال 21 تا 23 شهریور در هتل المپیک برگزار می‌شود و فناپ زیرساخت که اپراتور صنعت هوشمند است در زمره حامیان این رویداد است و مهدی ایزدیار مدیر عامل این مجموعه در روز نخست این همایش در نشست تخصصی «نقش فناوری‌های نوظهور انقلاب صنعتی چهارم بر مدیریت زنجیره و عملکرد سازمانی در صنعت معدنکاری» حضور دارد. از همین رو خبرگزاری برنا گفت‌وگویی کوتاهی با مهدی ایزدیار درباره لزوم معدنکاری دیجیتال در ایران انجام داده که در ادامه می‌خوانید. گفتنی است مهدی عربزاده یکتا مدیر ارشد کسب و کارهای صنعت هوشمند شرکت فناپ زیرساخت و وحید حاجی‌پور مدیر واحد تحقیق و توسعه پروژه پاد شرکت فناپ زیرساخت در روز پایانی کارگاه تخصصی از ماجراجویی تا درس‌آموزی در خلق راهکارهای جامع سازمانی را ارائه می‌کنند و فناپ زیر ساخت در بخش نمایشگاهی این رویداد آخرین دستاورهای هوشمند سازی صنعتی را ارائه کرده است.

به گزارش خبرگزاری برنا، نخستین رویداد معدنکاری دیجیتال در راستای بکارگیری فناوری‌های نوین صنعت معدن، آموزش مفاهیم و مقدمات معدنکاری دیجیتال 21 تا 23 شهریور در هتل المپیک برگزار می‌شود.

مهدی ایزدیار مدیرعامل مجموعه دانش‌بنیان فناپ زیرساخت که در روز نخست این همایش در نشست تخصصی «نقش فناوری های نوظهور انقلاب صنعتی چهارم بر مدیریت زنجیره و عملکرد سازمانی در صنعت معدنکاری» حضور دارد درباره لزوم معدنکاری دیجیتال ابراز داشت:«ما در ایران ظرفیت‌های ویژه‌ای در بخش معدنی داریم، سرزمین ما از دید دارا بودن منابع زیرزمینی طبیعی در میان 10 کشور اول دنیا است. طبق اکتشافات معدنی انجام شده، ایران در قاره آسیا رتبه سوم و در خاورمیانه جایگاه نخست را دارد، اما تاکنون از این ظرفیت به اندازه مطلوب بهره‌برداری نشده لیکن فناوری‌های نوپدید راهکارهای خوبی برای پاسخگویی به این کاستی‌ها در این بخش ارائه کرده‌اند.»

وی افزود: «همزمان با پیشرفت شتابان زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، هزینه‌های ذخیره‌سازی و پردازش اطلاعات و همچنین پهنای باند، با سرعت کاهش یافته است. امروزه شرکت‌ها بیشتر از هر زمانی به «تحول دیجیتال» در کسب‌وکار خود روی آورده‌اند. در همین راستا فناوری‌های نوپدید صنعت 4، در حال دگرگون کردن صنایع در دنیا هستند، خوشبختانه از این نظر ما همگام با دنیا پیش آمده‌ایم و اکنون صنعت معدن ایران می‌تواند با بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی در صنعت هوشمند با رویکرد‌های نوین تجارت در دوره انقلاب صنعتی چهارم همگام بشود.»

این رویداد که می تواند بستر ارتباطی شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های حوزه معدن باشد در دو بخش همایش و نمایشگاه برگزار می‌شود. در بخش همایش ضمن مرور آخرین تحولات معدنکاری دیجیتال در جهان به بررسی زیرساخت‌های معدنکاری دیجیتال در ایران پرداخته می‌شود. همچنین توجیه سرمایه‌گذاری؛ تاثیرات بالقوه دیجیتالی شدن و کاهش هزینه‏‌های پیاده‌سازی، صنعت نسل چهار و اتصال سیستم‌‏های تولید کنونی به ابزارهای دیجیتال، ایجاد مراکز نوآوری دیجیتال در صنعت و الزامات توسعه زیست‌بوم دانش‌بنیان در معدنکاری هوشمند، ابزار دیجیتال برای مدیریت امور اکتشافات و معادن، فناوری‌های دیجیتال برای نظارت و ایمنی معدن، نقش تحولات دیجیتال در تعمیر و نگهداری تجهیزات و ماشین‌آلات معدنی از دیگر محورهای موضوعی این همایش است و این رویداد همچنین با هدف انتقال تجربیات و ایجاد ارتباط پایدار بین فعالان حوزه دیجیتال و معادن برگزار می‌شود.