ظهور هفت اهرم تاثیرگذار بر مدیریت منابع و انرژی

یادداشت مهدی عرب‌زاده یکتا مدیر ارشد کسب‌وکارهای هوشمند فناپ زیرساخت در شانا

هوشمند سازی مدیریت انرژی

انقلاب صنعتی چهارم با شتاب فزاینده‌ای اکوسیستم‌ها و صنایع دنیا را متحول می‌کند و در این میان صنایع وابسته به حوزه انرژی بیشترین عوامل موثر در تعریف و پیاده‌سازی راهبردهای جهانیِ صنعت 4 را دارند.

دیجیتالی‌کردن فرایند‌ها، تعامل و حتی مشارکت مشتریان در تولید انرژی، جایگزینی انرژی‌های تجدیدپذیر بجای تولیدات به سبک سنتی، همگی هدف‌گذاری‌های جدیدی هستند که اکنون فراتر از توصیه‌های علمی به الزام برای خیلی از کشورها تبدیل شده اند. با وجود این همچنان 82 درصد از شرکت‌های فعال در حوزه انرژی، زیرساخت‌های لازم برای چنین تحولی را فراهم نکرده یا برای تغییر آماده نشده‌اند.

در دنیای امروز دولت‌ها دیگر به انرژی، به چشم یک کالا نگاه نمی‌کنند، بلکه انرژی محور اصلی ایجاد تحول و نوسازی بشمار می‌آید. شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ کنشگر حوزه تولید و تامین انرژی، برای متمایزسازی از رقبا و تثبیت جایگاه خود به عنوان رهبران جدید صنایع، نیازمند تحولی همه‌جانبه در ساختارها و زیرساخت‌ها در راستای بهره‌گیری هرچه بیشتر قدرت فناوری هستند، چون تنها در چنین حالتی می‌توانند به بقا در اکوسیستم‌های آتی امیدوار باشند.

مهمترین رویکردهای جهانی که اکنون حوزه انرژی را تحت تاثیر قرار داده‌اند را می‌توانیم در قالب هفته اهرم دسته‌بندی کنیم.

همه‌گیری‌های جهانی

شرایط حاکم بر دنیا متاثر از همه‌گیری‌هایی چون سارس، ابولا و اخیرا کووید-19 که به جنگ‌های مدرن بیولوژیکالی می‌مانند، فشار فزاینده‌ای بر شرکت‌های دنیا، بویژه شرکت‌های انرژی‌محور وارد کرده که نسبت به شرایط مختلف انعطاف بیشتری داشته باشند و با توان بالاتری به نیازهای مشتریان پاسخ بدهند و در این راستا رویکردی برای حفظ مشتریان سخت‌گیر و نه‌چندان وفادار ایجاد شده است که پس از این، تمامی خدمات باید دیجیتالی ارائه شوند. این رویکرد اصطکاک‌های ناشی از روال‌های بروکراتیک را به پایین‌ترین میزان ممکن می‌رساند و به افزایش رضایت مشتریان می‌انجامد. برای مثال کشورهایی که انرژی را از همسایگان وارد می‌کنند، به‌شدت در برابر تغییر قیمت‌ها و خدمات واکنش نشان می‌دهند و کوچکترین تفاوت‌ها را در نظر می‌گیرند. بنابراین اگر ایران بخواهد به کشوری مثل عراق، برق صادر کند، با وجود رقابت‌ها و تعریف خدمات لحظه‌ای، انعطاف‌پذیری و اعمال تغییرات آنی، متناسب با فناوری روز و تعریف خدمات نوپدید در صنعت دیگر تحول بنیادین یک پیشنهاد نیست بلکه یک ضرورت راهبردی است برای بازنگری در رویه‌ها و به روز رسانی زیرساخت‌ها است.

ظهور داده‌های باز

مشتریان به‌شدت در برابر استفاده شرکت‌ها از داده‌هایشان حساس هستند. قوانین جدیدِ محافظت از داده‌های مصرف‌کنندگان با نام GDPR (General Data Protection Regulation) در بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا و استرالیا، امکان بهره‌برداری از این داده‌ها را تحت الشعاع قرار داده است. برای مثال، قوانین کشور استرالیا، شرکت‌های تولید و تامین‌کننده انرژی را ملزم کرده که طرح‌های انرژی و شیوه قیمت‌گذاری خود را بصورت عمومی منتشر کند و داده‌های مربوط به مشتریان ناشی از مصارفشان را در اختیار آنها قرار دهند.

در بحث حکمرانی داده، نقش داده‌های باز (Open Data) به عنوان قوی‌ترین نیروی حرکت در ایجاد فرصت‌های نوپدید، بسیار تعیین‌کننده است، چرا که با تکیه بر چنین داده‌هایی است که می‌توان برساخت‌های متفاوت از جنس خلق ایده‌های نوین در دنیای پُررقابت امروزی را بوجود آورد. بنابراین گسترش ظرفیت استفاده از چنین داده‌هایی می‌تواند سازمان‌ها را به منابعی متصل کند که بهره‌وری در ارائه خدمات و محصولات را به کمک علم داده‌ورزی افزایش بدهند، زیرا  ارتقای بهروری به کمک بهره‌گیری از زیرساخت‌های حکمرانی داده شرط مهم و اصلی حکمرانی سازمانی در دنیای امروزی محسوب می‌شود.

دستور کار سبز

برپایه گزارش‌های سازمان ملل متحد، بویژه گزارش کارگروه هیئت بین‌دولتی تغییر اقلیم جهانی (IPCC)، روند استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان رو به گسترش است و قوانین جدیدِ ملی و بین‌المللی، در این زمینه الزام‌هایی برای کشورها ایجاد کرده است. شرکت‌های انرژی محور باید مبالغ کلانی را برای دستیابی به راهکارهای پیاده‌سازی انرژی‌های سبز در نظر بگیرند بگونه‌ای که این راهکارها تمامی بخش‌های صنعت از زیرساخت‌ها تا زنجیره تامین را در بر بگیرند.

پاداش وفاداری

مشتریان همواره از برگشت ارزش افزوده‌ها و نظام‌های مبتنی بر پاداش استقبال می‌کنند. بهبود بخشیدن به شیوه‌های توزیع، مدیریت چالش‌ها و پاسخگویی به نیازهای آنها، بویژه در حوزه انرژی نیازمند رصد پیوسته رفتار مشتریان است. بنابراین برای تحقق این هدف، لازم است کلان‌داده‌های مصرف انرژی مشتریان به دقت بررسی شده و با در نظر گرفتن پارامترهای مکان، زمان، خصوصیات مشتری و … میزان و نحوه الگوی مصرفی حاصله، خروجی کار در قالب بسته‌های تشویقی به آنها برگشت داده شود. از این رو ضروری است تا نظام پاداش‌دهی در صنعت انرژی برآمده از بهره‌گیری الگوهای مصرف بهینه مطرح و در دستور کار شرکت‌های تولیدکننده انرژی قرار گیرد.

سرمایه‌گذاری‌های کلان برای جذب سریع مشتریان

قدرت سرمایه‌گذاری در انجام پروژه‌ها، همیشه عاملی تعیین کننده است، گاهی جذب سرمایه می‌تواند یک کسب‌‌وکار نوپا را از همه شرکت‌های قدیمی و صاحب سبک هم جلو بیاندازد. از این رو بازارهای سرمایه‌گذاری امروزی، نیرومندترین ابزارهای مالی را برای جذب سرمایه و تحقق راهبردهای کوچک و بزرگ شرکت‌ها دارند. آنها به کمک بسترهای نوپدیدی چون نظام‌های تامین مالی خرد جمع‌سپاری شده و همچنین تحلیل بازارها، شیوه و زمان فروش سهام و کالا و بسیاری از فعالیت‌های مالی دیگر، توانستند در مسیر اتصال به مشتریان هدف، موفق تر عمل کنند و این امر مستلزم آگاهی و توانایی در پردازش حجم بزرگی از داده ها، آن هم در بستر انقلاب صنعتی چهارم است.

مهدی عرب زاده یکتا فناپ زیرساخت

مشارکت با استارت‌آپ‌های فناوری محور

کارشناسان شرکت کانتینو (Contino) که در بریتانیا مستقر هستند و در زمینه تحول دیجیتال به کسب‌ وکارهای بزرگ جهان مشاوره می‎دهند، بر این باورند که مسیر ورود استارت‌آپ‌ها به بازارهای انرژی خیلی طولانی نیست و در صورت ارائه ایده‌های خلاقانه و البته مقیاس‌پذیر و سودآور، می‌توانند خیلی زود به بازار مشتریان و تولیدکنندگان سنتی در حوزه انرژی نفوذ کنند. اما برای نیل به این هدف مهم‌‌ترین اقدام، حذف موانع سنتی از نظام‌ها و مدل‌های حکمرانی سنتی شرکت‌ها و تغییر ساختار اندیشه‌ورزی مشتریان حوزه انرژی است. در این فضا بکارگیری فناوری برای تحقق اهداف پیش‌بینی شده، مانع‌زدایی‌ها همچون یک عملگر، ایفای نقش می‌کند.

همچنین، استارت‌آپ‌ها می‌توانند مجموعه‌های کوچک‌تری از مشتریان را هدف‌گیری کنند، مجموعه‌هایی که ممکن است جایگاه و گرفتاری‌های اداری و تجاری سازمان‌های بزرگ اجازه فکر کردن به آن بازارها را ندهد. بنابراین مشارکت با استارت‌آپ‌ها سبب کاهش ریسک ورود به حوزه‌های جدید و حتی کوچک می‌شود و این فرصت‌طلبی باعث می‌شود تا پیشنهادهای خرید بهتری را بتوان به مشتریان ارائه داد. کارشناسان کانتینو پیش‌بینی کرده‌اند که ظهور استارت‌آپ‌ها در حوزه انرژی، چالش جدیدی خواهد بود که فشاری مضاعف به شرکت‌های قدیمی‌تر حوزه انرژی وارد می‌کند.

هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل کلان داده‌ها

نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد، از میان فناوری‌های نوظهور، هوش مصنوعی و کلان داده بهترین فرصت‌ها را برای شرکت‌های فعال در حوزه انرژی فراهم می‌آورد تا به اهدافی چون توسعه سریع، کاهش هزینه‌ها، ایجاد انعطاف‌پذیری، مقیاس‌پذیری بالا، بهبود عملکرد، امکان تجزیه و تحلیل داده‌های مشتریان و شرکت‌های رقیب و ایجاد گزارش‌های دقیق و هوشمند دست‌ یابند و تمام این دسترسی‌ها را می‌توان جزو ملزومات توسعه پایدار در حوزه انرژی تعریف کرد.

منتشر شده در خبرگزاری شانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *