صنعت تولید و کارخانه هوشمند به روایت آمار و ارقام

چالش کارخانه هوشمند صنعت 4 فناپ زیرساخت

استفاده از خدمات صنعت 4 ، به تولیدکنندگان کمک می‌کند تا از مزایای بسیاری بهره‌مند شوند مزایایی مانند ساده‌سازی عملیات تولید، انعطاف‌پذیری، پایداری بیشتر و استفاده بهینه از منابع مالی.

رهبران صنعت تولید ، به لزوم تغییر الگوهای قدیمی آگاه شده‌اند و طبق نظرسنجی IBM در سال 2020 ،از هر 10 تولید کننده 8 نفر موافقند که اتوماسیون هوشمند تاثیر مثبتی بر کسب و کارشان دارد همچنین 59 درصد از تولیدکنندگان می‌گویند تا 5 سال آینده صنعت 4، تاثیر شگرفی بر صنعت خواهد گذاشت.

تا پایان سال 2026 پیش بینی می‌شود 210 میلیارد دلار در صنعت 4 سرمایه‌گذاری شود.

در گزارشی که SAP تحت عنوان «صنعت 4 ، چابکی و بهره‌وری را برای صنعت تولید به همراه دارد» منتشر کرده است آمده است، 88 % از تولیدکنندگان پیش‌بینی می‌کنند که تا سال 2024 شاهد افزایش تعداد دستگاه‌های هوشمند و هوش نهفته در فرآیندهای تولیدشان خواهند بود علیرغم اینکه فقط 46% از آنها، دسترسی کامل به داده‌هایی دارند که برای تحلیل‌ها و برنامه‌ریزی صنعت 4 به آن‌ها نیازمندند.

دستگاه‌های هوشمند در فرآیندهای مختلفی از تولید به کار گرفته شده‌اند که به عنوان نمونه می‌توان به خط مونتاژ، حمل و نقل و لجستیک، مدیریت اسناد، بسته‌بندی، انبارداری و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. این طور برآورد می‌شود که صنعت 4 بیشترین تاثیر را در دردسترس و قابل اطمینان بودن دستگاه‌ها داشته باشد.

اینفوگرافیک چالش کارخانه هوشمند صنعت 4 فناپ زیرساخت
اینفوگرافیک چالش کارخانه هوشمند صنعت 4 فناپ زیرساخت

تولیدکنندگان برای پیاده‌سازی صنعت 4، با چالش‌های دیگری هم روبرو شده‌اند که مهمترین آن‌ها شناسایی مزایا و امکان‌هایی‌ست که انقلاب صنعتی چهارم در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد (24 درصد).
موارد زیر نیز به ترتیب در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند:
ادغام کردن دستگاه‌های هوشمند و هوش نهفته (20%)
ادغام با فناوری‌های موجود (19 درصد)
ظرفیت شبکه و تاب‌آوری برای مدیریت صنعت 4.0 (19 درصد)

مسیری که تولیدکنندگان برای بهره‌مندی از مزایای صنعت 4 می‌پیمودند با همه‌گیری کرونا از اهمیت بیشتری برخوردار شده است و اتصالی که جزو ارکان‌های اصلی انقلاب صنعتی چهارم قرار دارد در دوران همه‌گیری در مرحله تست و ارزیابی قرار گرفته است.
پیش‌بینی می‌شود در نظرسنجی‌هایی که بعد از دوران کرونا انجام خواهد شد درصد و میزان استقبال تولیدکنندگان از صنعت 4 ، بسیار بیشتر باشد.

منبع: manufacturingglobal.com