برای هوشمندسازی صنایع معدنی و فلزی، فردا دیر است

گزارش گسترش نیوز از پنجمین رویداد همرسانی «دایان»

مهدی عربزاده یکتا در همایش دایان 5

امروز شرکت‌های بزرگ از فولادسازی پوسکو کره‌‌جنوبی تا شرکت HBIS بزرگترین گروه فولادی دولتی چین برپایه ساختارهای فناورانه بازآفرینی شده‌اند، ما فرصت زیادی برای بازآفرینی ساختارهای صنایع نداریم.

به گزارش گسترش نیوز، پنجمین رویداد همرسانی دایان با محوریت توسعه بازار و تجاری‌سازی تولیدات شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در عرصه فناوری‌های نوین صنعت ۴ به همت ایمینو در سالن همایش‌های امیدرو برگزار شد، در این رویداد پنج شرکت برگزیده دانش‌بنیان در حوزه هوشمندسازی صنایع معدنی و فلزی از جمله فناپ زیرساخت به ارائه راهکارهای خود در زمینه‌های هوش مصنوعی، رباتیک، فناوری کلان‌داده‌ها، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، رديابی هوشمند و اينترنت اشیا در صنایع معدنی و فلزی پرداختند.

زنگ‌خطر فروپاشی صنعت فولاد در صورت عدم نوسازی زیرساخت‌ها

مهدی عرب‌زاده یکتا مدیر ارشد کسب‌وکارهای صنعت هوشمند فناپ زیرساخت در این رویداد با اشاره به زلزله 7.9 ریشتری ترکیه ابراز داشت: زمین‌شناس هلندی دو روز قبل این زلزله را پیش‌بینی کرده بود. این روند برای صنعت با همین شتاب رخ می‌دهد یعنی آن تصویرپردازی 2030 برای مالیات سبز و محدودیت تولید دی‌اکسید کربن در فولاد با همین فاصله زمانی دو روز اتفاق می‌افتد. اگر امروز فولاد ما حتی در مدل F و B بندرعباس هم قابل رقابت نیست به همین دو روزها بستگی دارد و جا دارد که صنایع امروز با بالاترین شتاب ممکن روی ساختارها و معماری‌های نسل جدید تمرکز کنند و صنایع خودشان را به نسبت این فناوری‌های نوپدید با تصویرپردازی و ساختارهای حکمرانی جدید بازآفرینی کنند.

وی افزود: امروز شرکت‌های بزرگ مانند فولادسازی پوسکو کره‌‌جنوبی یا شرکت HBIS بزرگترین گروه فولادی دولتی چین بجز بخش‌های انگشت‌شمار از تولید بطور کامل برپایه ساختارهای فناورانه بازآفرینی شده‌اند، در کشورهای دیگر انرژی آنقدر گران است که قابلیت رقابت را بوجود آورده است و ما برای معماری در صنعت فرصت زیادی نداریم.

عرب‌زاده یکتا گفت: ما روی هوشمندسازی صنایع با معماری‌های جدید، معماری از ترکیب فناوری‌های پنجگانه‌ی از اینترنت اشیا گرفته تا زنجیره‌ی بلوکی تا کلان‌داده و هوش مصنوعی تمرکز کرده‌ایم. در حوزه‌ی یکپارچه‌سازی، مرکزداده و در لایه‌ای از فناوری‌های عملیات و فناوری‌ اطلاعات در معماری‌های جدید با رویکرد همگرایی در صنایع کار می‌کنیم.

مدیر ارشد کسب‌وکارهای صنعت هوشمند فناپ زیرساخت بابیان اینکه تمرکز فناپ زیرساخت در حوزه فناوری اطلاعات است چون به اندازه کافی بازیگران صاحب‌نام در حوزه فناوری عملیات وجود دارد، تاکید کرد: در حوزه فناوری عملیات فقط روی شبکه‌ رادیویی اینترنت اشیا به واسطه‌ زیرساخت محصولی که ما داریم و پلتفرم اینترنت اشیا در حوزه‌ افقی و کلاس صنعتی متمرکز هستیم. در حوزه‌ فناوری اطلاعات محصول راهکار جامع سازمانی ما با نام فنارپی از نسل جدید ERP است که خوراک و تغذیه ERP از محل حس‌گرپذیری اینترنت اشیا تمام تجهیزات ماشین‌آلات می‌تواند داده‌ها را به ERP بدهد. همچنین روی پلتفرم همزاد دیجیتالی تمرکز کرده‌ایم و همین امروز روی پروژه درحال شکل همزاد دیجیتالی در حوزه دیسپچینگ معدنی داریم. از هم مهم‌تر ساختار سبد محصولاتی که در معماری‌های جدید مد نظر سازمان‌های بزرگ است که براحتی بتوانند در صنعت خودشان یکجا منتقل و سیستم را پیاده‌سازی کنند، ما این سبد محصول را مدل‌سازی و ارائه کرده‌ایم.

مهدی عرب زاده یکتا از فناپ زیرساخت رویداد دایان 5

این کنشگر و مدیر حوزه هوشمندسازی صنعتی تصریح کرد: از دید منطقی در پشت تمام این ساختارها باید مدل حکمرانی خودش باشد. واقعیت این است که تحول دیجیتال بدون ایجاد ساختار و زیرساخت حکمرانی دیجیتال‌ بی‌معناست. ما نمی‌توانیم در سازمانی مدل تحول دیجیتال پیشنهاد بدهیم اما حاکمیت سازمانی خودمان را متناسب با مدل‌های الگوریتمی روز نوسازی نکرده باشیم، مدل‌هایی که از ساختارهای حکمرانی 5G، حکمرانی متاورسی یا حکمرانی هوش مصنوعی بهره‌گیری می‌کنند، اگر با این ساختارها سازمان خودمان را نوسازی نکرده باشیم نباید انتظار داشته باشیم که بتوانیم در این صنایع نقش‌آفرینی بکنیم.

عرب‌زاده یکتا ابراز داشت: امروز حتی بسته‌ترین سازمان‌ها مثل بخش‌های نظامی هم به دنبال نوسازی ساختار برپایه تحول دیجیتال هستند، ارتش امریکا برپایه نقشه راه 2038 به‌دنبال پرورش سرباز دانشی یعنی سرباز آشنا به هوش مصنوعی و کلان داده و…  است تا بتواند میان‌رشته‌ای کار بکند در صنایع هم همین روند وجود دارد یعنی یک مدیر برای عملیات معدن باید یک مدیر دانشی از جنس مثلا متخصص علوم زمین‌شناسی با گرایش و تخصص هوش مصنوعی باشد که در معماری نوین کار بکند.

تمام رقبا وارد صنعت ۴ شده‌اند اگر دیر اقدام کنیم امکان بقا نداریم

رسول سراییان، مشاور تحول دیجیتال ایمیدرو که بصورت ویدئوکنفرانس در این رویداد حاضر شد درباره طرح هدهد (هوشمندی دیجیتال با هدایت دانش‌بنیان) توضیح داد و ابراز داشت: ایمیدرو با هدف اینکه انقلاب چهارم صنعتی شرط توسعه و بقای صنایع کشور است، طرح هدهد را تدوین کرده و با این فرضیه در قانون برنامه هفتم توسعه ورود به فناوری مبتنی بر نسل 4 را از راهبردهای اصلی خود قرار داده است. چرا که تمامی کشورها و شرکت‌های رقیب ما در بخش معدن و صنایع معدنی به طور جدی وارد عرصه هوشمندسازی صنایع معدنی و فلزی شده‌اند.

وی تاکید کرد: صنعت ۴ انتخاب نیست شرط بقای صنعت معدن است. در بنچمارک فهمیدیم تمام رقبا وارد صنعت ۴ شده‌اند اگر دیر اقدام کنیم امکان بقا نداریم. از طرفی آماده‌سازی سرمایه انسانی نیازمند زمان است. سیاستگذاری ها در طرح هدهد بر پایه راهبردهای 18گانه پیشنهاد شده و بر توسعه سرمایه انسانی و مهارت افزایی، حکمرانی هوشمند، سرمایه‌گذاری و مشوق‌های مالی، نوآوری، فناوری و زیرساخت و امنیت فراگیر متمرکز است.

سراییان تصریح کرد: ایمیدرو توانمندسازی سازمان‌های کوچک، بزرگ و متوسط را در برنامه دارد. توسعه اکوسیستم از اولویت‌های ایمیدرو است.

وی گفت: بکارگیری نرم‌افزارهای یکپارچه مثل ERP را دنبال می‌کنیم. به حوزه امنیت بطور جدی توجه می‌کنیم متاسفانه در این زمینه ضعف زیاد داریم. شرکت‌های نوآور توجه داشته باشند، محصولی که تولید می‌شود باید ایمن متولد بشود و نیازی به امن‌سازی پس از تولید نداشته باشد.

سراییان تصریح کرد: در استانداردهای فناوری اطلاعات و فناوری عملیات ما در بخش معدن ضعف داریم. ما برای ایمیدرو یک‌گروه ضربت امنیت سایبری پیشبینی کرده‌ایم. آگاهی‌سازی در حوزه امنیت اهمیت دارد. تکنولوژی اگرچه منبع خلق فرصت و ثروت است اما باید بلحاظ امنیتی پایش بشوند. خوشبختانه سند هدهد در ۳۰ دی توسط وزیر صمت ابلاغ شده است. امیدواریم شاهد اجرایی شدن این ۷۱ بند آن باشیم.

مجید وفایی فرد رویداد دایان 5

برای همرسانی و توسعه بازار محصولات نوآورانه و فناورانه

در ابتدای این رویداد مجید وفایی‌فرد مجری طرح زیست بوم نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع «ایمینو» با اشاره به محورها و دستاوردهای چهار رویداد پیشین در زمینه‌های فولاد، ماشین‌آلات معدنی، ایمنی، بهداشت و محیط زیست و فرآوری مواد معدنی ابراز داشت: رویداد پنجم دایان با محوریت هوشمندسازی صنایع معدنی و فلزی آخرین رویدادی محسوب می‌شود که ایمینو در سال 1401 برگزار می‌کند و این رویداد با هدف همرسانی و توسعه بازار محصولات نوآورانه و فناورانه برای تسهیل فضای سرمایه گذاری و خدمات طراحی و اجرا شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *