اهمیت استفاده از فناوری‌های نوین برای ایجاد تحول در صنعت معدنکاری

گفت‌وگوی آنا با مهدی ایزدیار به بهانه برگزاری رویداد معدنکاری دیجیتال

معدنکاری دیجیتال

صنعت معدنکاری به واسطه درآمدزایی کلان و تأمین مواد مورد استفاده در بسیاری از صنایع دارای اهمیت فوق‌العاده‌ای است و با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین می‌توان معدنکاری را متحول کرد. خبرگزاری آنا با این مقدمه ضمن اعلام خبر برگزاری رویداد معدنکاری دیجیتال به این بهانه با مهدی ایزدیار عضو کمیته راهبردی این رویداد به گفت‌وگو پرداخته است.

گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، نخستین رویداد معدنکاری دیجیتال در راستای به‌کارگیری فناوری‌های نوین صنعت معدن، آموزش مفاهیم و مقدمات معدنکاری دیجیتال از ۲۱ تا ۲۳ شهریور در هتل المپیک در حال برگزاری است.این رویداد که می‌تواند بستر ارتباطی شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های حوزه معدن باشد در دو بخش همایش و نمایشگاه برگزار می‌شود. در بخش همایش ضمن مرور آخرین تحولات معدنکاری دیجیتال در جهان به بررسی زیرساخت‌های معدنکاری دیجیتال در ایران پرداخته می‌شود.

همچنین توجیه سرمایه‌گذاری؛ تاثیرات بالقوه دیجیتالی شدن و کاهش هزینه‏‌های پیاده‌سازی، صنعت نسل چهار و اتصال سیستم‌‏های تولید کنونی به ابزار‌های دیجیتال، ایجاد مراکز نوآوری دیجیتال در صنعت و الزامات توسعه زیست‌بوم دانش‌بنیان در معدنکاری هوشمند، ابزار دیجیتال برای مدیریت امور اکتشافات و معادن، فناوری‌های دیجیتال برای نظارت و ایمنی معدن، نقش تحولات دیجیتال در تعمیر و نگهداری تجهیزات و ماشین‌آلات معدنی از دیگر محور‌های موضوعی این همایش است و این رویداد همچنین با هدف انتقال تجربیات و ایجاد ارتباط پایدار بین فعالان حوزه دیجیتال و معادن برگزار می‌شود.

مهدی ایزدیار مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان که در روز نخست این همایش در نشست تخصصی «نقش فناوری‌های نوظهور انقلاب صنعتی چهارم بر مدیریت زنجیره و عملکرد سازمانی در صنعت معدنکاری» حضور دارد درباره لزوم معدنکاری دیجیتال ابراز داشت: «ما در ایران ظرفیت‌های ویژه‌ای در بخش معدنی داریم، سرزمین ما از دید دارا بودن منابع زیرزمینی طبیعی در میان ۱۰ کشور اول دنیا است. طبق اکتشافات معدنی انجام شده، ایران در قاره آسیا رتبه سوم و در خاورمیانه جایگاه نخست را دارد، اما تاکنون از این ظرفیت به اندازه مطلوب بهره‌برداری نشده لیکن فناوری‌های نوپدید راهکار‌های خوبی برای پاسخگویی به این کاستی‌ها در این بخش ارائه کرده‌اند.»

وی افزود: «همزمان با پیشرفت شتابان زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، هزینه‌های ذخیره‌سازی و پردازش اطلاعات و همچنین پهنای باند، با سرعت کاهش یافته است. امروزه شرکت‌ها بیشتر از هر زمانی به «تحول دیجیتال» در کسب‌وکار خود روی آورده‌اند. در همین راستا فناوری‌های نوپدید صنعت ۴، در حال دگرگون کردن صنایع در دنیا هستند، خوشبختانه از این نظر ما همگام با دنیا پیش آمده‌ایم و اکنون صنعت معدن ایران می‌تواند با بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی در صنعت هوشمند با رویکرد‌های نوین تجارت در دوره انقلاب صنعتی چهارم همگام بشود.»